Yeni sərgi kompleksinin əsasının qoyulması Azərbaycan infrastrukturunun uğurlu inkişafının növbəti nümayişi idi. Reqionunun ən böyük sərgisi olan “Xəzər Neft və Qaz “ layihəsinin fəaliyyətə başlanmasına uyğunlaşdırılmış rəsmi açılış 2010-cu ilin iyunun 1-də baş tutdu.“Baku Expo Center” Sərgi və Konfrans Mərkəzi yüksək beynəlxalq standartlara uyğun layihələşdirilmiş və inşa edilmişdir.
Sərgilərlə yanaşı mərkəzdə konfransların, seminarların, təqdimatların, habelə işgüzar və əyləncə xarakterli müxtəlif tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.10 hektar ərazidə yerləşən kompleksin işgüzar fəaliyyət ümumi sahəsi 3 hektar təşkil edir. Bunun  20.000 kvadrat metrdən artıq hissəsi ekspozisiya sahəsi təqdim olunur. Mərkəz müxtəlif növlü sərgi keçirmək  üçün əla təchiz edilmiş 3 pavilyondan ibarətdir. Əlavə olaraq burada konferens-zalları, iclas otaqları, biznes mərkəzi, fudkort, və digər xidmətlər təqdim olunur.

Создание нового выставочного комплекса было очередным показателем успешного развития Азербайджанской инфраструктуры. Официальное открытие состоялось 1 июня 2010-го года, и было приурочено к началу работы крупнейшей в регионе выставки "Нефть и Газ Каспия". Выставочный и Конференц Центр “Baku Expo Center” был спроектирован и построен в соответствии с самыми высокими международными стандартами.
Наряду с выставками в центре планируется проведение конференций, семинаров, презентаций, а также различных мероприятий делового и развлекательного характера. Общая рабочая территория комлекса, размещающегося на 10-ти гектарах территории, составляет 3 гектара, из которых больше чем 20.000 квадратных метров занимает площадь экспозиций. Центр состоит из 3-х отлично оснащенных павильонов предназначенных для проведения различных видов выставок. Кроме этого, здесь предлогаются конферец залы, залы заседаний, бизнес центр, фудкорт и другие услуги.