Mingəçevir Su Anbarı
2007-ci ildən fəaliyyət göstərən "Arsenal Yanğın Söndürmə Sistemləri" MMC yanğınsöndürmə texnikası məhsulunun istehsalı və satışını, yanğın siqnalizasiyasının və qazlı yanğın söndürmə sistemlərinin, kamera-nəzarət sistemlərinin yanğından muhafizə sistemlərinin və vasitələrinin quraşdırılmasını, parkinq sistemlərin quraşdırılmasını, texniki baxışını və təmirini, yaşayış və dövlət binalarının, kommersiya obyektlərinin həmin avadanlıqlar və sistemlər vasitəsilə təchiz edilməsini, perimetr üzrə mühafizənin təşkilini həyata keçirir.
“Arsenal Yanğın Söndürmə Sistemləri” şirkətinin reallaşdırdığı son layihələrdən biri “ Mingəçevir Su Anbarı və Elektrik Stansiyasının” perimetr üzrə mühafizəsinin təmin olunması layihəsidir. Layihənin icrasında innovativ texnologiyalardan istifadə olunmaqla, təhlükəsizliyin təmini üzrə bir neçə sistem tətbiq olunmuşdur. Mingəçevir su elektrik stansiyasında təhlükəsizliyin təmin olunması çox mühüm milli təhlükəsizlik məsələsidir. Onun kənar müdaxilələrdən qorunması üçün ən müasir avadanlıqlardan istifadə olunaraq mükəmməl bir təhlükəsizlik sistemi qurulub. Bu təhlükəsizlik sistemi stansiyanın perimetrini, su bəndini və xüsusi əhəmiyyətli 3 mühəndis qurğusunu mühafizə altına alır.
Stansiyanın 4 nəzarət buraxılış məntəqəsində avtomobilin nömrəsini və sürücünün üz cizgilərini identifikasiya edən sistemlər quraşdırılıb. Buraxılış məntəqəsinə daxil olan şəxs feys-kontrol sistemindən keçir. Üz cizgilərinin identifikasiyası aparılır, xüsusi plastik kartı turniketə yaxınlaşdıraraq keçidə icazə alır. Daha sonra şəxsin əl çantası və başqa kiçik ölçülü əşyaları rentgeno televizyonlu introskopda yoxlanılır. Dörd buraxılış məntəqəsinin hər biri vahid mərkəzdən idarə olunur. Nəzarət Buraxılış Məntəqəsinin ikinci mərtəbəsində yerləşən Monitorinq otağında obyektə perimetr boyunca nəzarət edilir.
Təhlükəsizlik sisteminin ən mühüm elementi isə çəpərlərdir. Çəpərləmə sistemi iki hüduddan ibarətdir. Birinci çəpər tikanlı məftillə təchiz edilib ki, onu keçmək və üstündən atlanmaq mümkün olmasın. İkinci çəpərin üzərində yüksək həssaslığa malik, vibrasiya-titrəyişlə işləyən mühafizə detektorları quraşdırılıb. Bu detektorların köməyi ilə çəpərə olan hər hansı müdaxilə-toxunuş haqda məlumat dərhal mərkəzə ötürülür və aşkar olunur. Bundan əlavə birinci və ikinci çəpərlər arasındakı dəhlizdə radio-dalğalı hərəkət detektorları quraşdırılıb. Birinci çəpəri aşmış canlı artıq ikinci çəpərə yaxınlaşana qədər mikro dalğalı məkana daxil olur və hələ ikinci çəpərə çatmamış artıq kənar müdaxilənin haradan olması mərkəzdəki nəzarətçinin monitorunda görünür.
Təhlükəsizlik sistemində ən mühüm elementlərdən biri sərhəd boyunca quraşdırılmış dayaqlardır. Bu dayaqlarda müxtəlif funksiyalı nəzarət və xəbərdar edici avadanlıqlar quraşdırılıb: Teplizor kamerası, 360 dərəcə fırlanaraq müşahidə kamerası, Statik kamera, Meteostansiyalar, Səsucaldanlar və Projektorlar. Bütün təhlükəsizlik sistemində ən mühüm element mini “Radiolokasiya” stansiyasıdır. Bu sistem ən çətin hava şəraitində müşahidəyə imkan verir. Bu sistem dəniz üzərində 25 metrlik yüksəklikdə qurulduqda 1200 tonluq obyekti 23 dəniz mili, 400 tonluq obbyekti 16 dəniz mili, 4.5 tonluq kiçik obyektləri 3 dəniz mili məsafədən müəyyənləşdirə bilir. Bu sistem mürəkkəb hava şəraitlərində axtarış xilasetmə işlərində də naviqasiyanın təhlükəsizliyini təmin edir. Obyektə hər hansı bir kənar müdaxilə olarsa bu sistemin vasitəsi ilə bütün məlumat mərkəzə ötürülür və müdaxilənin qarşısını almaq üçün həyəcan siqnalı verilir.

Мингечаурское водохранилище
ООО "Arsenal Противопожарные Системы" работающая с 2007-го года занимается производством и продажей противопожарной техники, установкой систем пожарной тревоги и газового пожаротушения, установкой систем камерного контроля, противопожарных систем и техники, а также установкой систем паркинга, их техническим осмотром и ремонтом, обеспечением жилищных, государственных и коммерческих объектов этими системами и оборудованием, и организацией безопасности объектов по периметру.
Одной из последних проектов реализуемых компанией “Arsenal Противопожарные Системы” является проект по обеспечению безопасности "Мингечаурского Водохранилища и Электростанции" по периметру. Проект был реализован с использованием инновационных технологий и применением нескольких систем. Обеспечение безопасности на Мингечаурской гидро-электростанции является крайне важным вопросом национальной безопасности. Для защиты станции от внешних воздействий и проникновения была создана совершенная система безопасности с использованием новейшего оборудования. Данная система безопасности защищает периметр станции, дамбу и 3 инженерных установки особой важности.
На 4-х контрольно-пропускных пунктах станции установлены специальные системы идентификации номеров автомобилей и черт лица водителей. Лица проходящие контрольно-пропускной пост должен проходить фейс-контроль. Черты лица идентифицируются, и человек получает разрешение на проход приставив специальную пластиковую карту к турникету. Далее, ручная кладь и прочие мелкие предметы при проходящем лице проверяются в рентгено-телевизионном индоскопе. Каждая из четырех пропускных пунктов управляется единым центром. С комнаты Мониторинга, находящейся на втором этаже Контрольно-Пропускного Пункта, объект контролируется по периметру.
Самым важным элементом системы безопасности является забор (ограждение). Система ограждения состоит из двух барьеров. Первый барьер обмотан колючей проволкой, чтобы предотвратить перепрыгивание. Над вторым забором установлены защитные детекторы специальной чувствительности, реагирующие на вибрации. С помощью данных детекторов информация о любом прикосновении или попытке проникновения через забор немедленно выявляется и передается в центр. В дополнение, в пространстве между первым и вторым заборами установлены радио-волновые детекторы движения.
Любое живое существо прошедшее через первый забор, при приближение ко второму ограждению вступает в микро-волновое пространство и еще до приближения ко второму ограждению, информация о местонахождении проникшего появляется на мониторе контроллера в центре. Одним из важнейших элементов системы безопасности являются опоры установленные вдоль ограждения. На них закреплено оборудование контроля и уведомления с разными функциями: теплизор камера, камера наблюдения 360 градусов, статическая камера, метеостанции, громкоговорители и проекторы.
Самым главным элементом всей системы безопасности является станция "Радиолокации". Данная система позволяет наблюдать за объектом в самых сложных погодных условиях. При установке на высоте 25 метров над уровнем моря данная система может выявлять и определять объект весом 1200 тонн с расстояния 23 морских миль, объект весом 400 тонн с расстояния 16 морских миль, и объект весом 4.5 тонн с расстояния 3 морских миль. Система также обеспечивает безопасность навигации во время поисково-спасательных работ при сложных погодных условиях. В случае внешнего вторжения или проникновения на территорию объекта, вся информация передается в центр с помощью данной системы и дается сигнал тревоги для предотвращения вторжения.